Eklentilerin Yararları ve Zararları

Blog dünyasına yeni girmiş olanların birincil tercihi her zaman WordPress olmuştur. Gerek kolay kullanımdan, gerekse sunmuş olduğu binlerce tema ve eklentiden dolayı tercih sebebidir. Bunların yanısıra web teknolojilerini yakından takip edip her bir gelişmede güncelleme paketi çıkarmasından dolayı günceldir. Her şeyi bir kenara bırakırsak eğer, bu sistemin sadece SEO uyumlu olması bile tercih sebebidir. Yani arama motorları için sitenizi uygun bir konuma getirebilirsiniz. Sitenizde kullanacağınız W3C doğrumalı, SEO kriterlerine uygun olarak hazırlanmış bir tema ile yüzlerce lira masraftan kurtulabilirsiniz. Kısacası WordPress kullanmak faydalıdır, tüm kullanıcılara hitap eder. Henüz karar veremediyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız, bu işe  başlarken WP seçmek sizin için en uygun olan seçenektir, tavsiye ederim.

Bilindiği üzere hazırlamış olduğu web siteleri üzerinden para kazanan yüzbinlerce amatör ve profesyonel “webmaster” var. Webmaster deyimi her ne kadar 6-7 yıl öncesine ait bir kavram olarak kalmış da olsa kullanalım şimdilik. İnternet üzerinde web sitenizden para kazanmak aslında oldukça kolaydır. WordPress ile sitenizi oluşturun, bir konu belirleyin ve başlayın yazmaya. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması gerçekleştirin veya yaptırın. Kendiniz yapmak isterseniz site içi seo için bir çok güzel wordpress eklentisi mevcut. Site dışı seo çalışması ise apayrı bir konu olduğundan başka zaman değineceğiz. Bir süre sonra ziyaretçiniz ve içeriğiniz artacaktır. Sonra reklam alabilirsiniz ancak bazı kıstaslar var. SEO çalışması, seo eklentisi lafını duyduğunuzda, sitenize ne var ne yok yüklemek isteyeceksiniz. Ama bu noktada durup düşünmeniz gerekecek. Çünkü her şeyi yüklemek serbest olsa da, hepsini yüklemek zararlıdır.

WordPress Eklentilerinin Zararları   

Geçen zamanlarda birileri en iyi 30 adet wordpress eklentisinin infografik olarak listesini çıkartmış. Konuda her bir eklentinin faydaları teker teker anlatılmış. Bu konuda tecrübesiz yeni arkadaşlar hemen tüm eklentileri indirip kurmayı düşünmüştür. Eee nede olsa siteye fayda sağlayacaklar. Sitenize ne kadar fayda sağlayıcı işlem yaparsanız o kadar para kazanabilirsiniz. O eklentilerin hepsinin kurulmasını geç, bir kaç tane temel eklenti dışında diğerlerinin kullanılması bile bizim gözümüzde sakıncalı bir durum.

Neden eklentiler zararlı oluyor ? Daha önceden de bunu belirtmiştir. Sunucunuzun geç cevap verip şişmesine, haliylede sitenizin yavaş açılmasına sebebiyet veriyor. Bunların dışında kod/içerik oranı denilen bir olay var. Sayfa başına kod oranı içerikten fazla olursa zarar verir. Eklentilerin her biri kod parçasıdır.  Onun için olabildiğince az ve öz eklenti kullanmaya özen gösterin. Gerekliliğini hissetiğiniz işlemleri eklentilerle değil yapabiliyorsanız / yaptırabiliyorsanız temaya entegre ederek çözüm sağlayın.

WordPress Eklentilerinin Yararları

Kod bilgi olmayan kişiler bile site açıp yönetebiliyor. İhtiyaç duyduklarını 30 bin küsür eklenti arasında seçip kullanabiliyorlar. WP sitenizin seo değerleri açısından, hızı açısından ve işlevselliği açısından eklentiler fayda sağlıyor. Sizin kod bilginiz olmasa da, olan kişilerin yaptığı bir eklenti sizin hayalinizde olan bir özelliği sitenize ekliyor. Örneğin bir mesaj kutusu istiyorsanız bunu sitenize koyabilmek için kodlamanız gerekir. Ancak kodlama bilginiz yoksa ne yapacaksınız? Bu mesaj kutusunu sizin için düşünmüş kişiler var. Bu durumda onlar kendilerinin yararlandığı bu gibi eklentileri herkesin paylaşımına açıyorlar. Ve kod bilgisi olmayan, kodlama ile en ufak ilgisi olmayan kişiler dahil herkes bu eklentiyi yükleyerek sitesine bu işlevselliği katabiliyor. Bu gibi şeyler aslında WordPress’i diğer sistemlerin çok çok üzerine çıkaran olumlu yöndür. Ancak şöyle de bir şey var ki WordPress eklentilerinin gerekliliği minimum seviyeye indirgenerek kullanıldığında yarar sağlıyor. Bir çok eklentiyi aynı anda kullanmak sitenize yarardan çok zarar verecektir. Çünkü ne kadar işlevsellik, o kadar çok kodun bir arada çalışması demektir. Aynı anda 3 eklentiyi çalıştırıp hızlı ve verimli bir siteye sahip olabilirsiniz. Ancak 15 tane eklentiyi çalıştırarak hem hantal, hem de güvenlik açıklarına çok müsait bir siteye de sahip olabilirsiniz. Bu durumda seçim sizindir. Neyi, ne zaman yükleyeceğinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Bu gönderi WordPress’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Eklentilerin Yararları ve Zararları” te bir düşünce

  1. Harun diyor ki:

    Dikkatli olmak gerekiyor hangi eklentilerin yüklendiğinde. Çünkü bir çok eklenti aynı zamanda zararlı yazılım içeriyor. Site için zararlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir