BackWPup: Yedek Almanın En Kolay Yolu

Yedekleme eklentisi olan BackWPup ile yedekleme yapmak çok basit. Blog sahibi kişilerin, bloglarını güncelleme oranına bağlı olarak yedek alması gerekir. Bu işlem bir çok blogger için oldukça zahmetlidir. Yedek alma işlemini herhangi bir WordPress eklentisi kullanmadan gerçekleştirdiğinizi  farzedelim. İlk önce panelden veritabanının yedeğini ardından ise ftp üzerinden dosyaların yedeğini almamız lazım. Bu işlemi günlük yaptığınızı hayal edin. Bunların tümünü yapmak oldukça zor gözüküyor değil mi?

Yedek alma işlemlerini WordPress’e kuracağımız bir eklenti sayesinde otomatik olarak yaptırabiliriz. Bunun için wordpress.org adresinde birden fazla eklenti yer alıyor. Biz içlerinden en uygun BackWPup eklentisini bulduk.Bu eklenti sayesinde, yedek alma işlemini otomatik olarak gerçekleştirebilir, günlük, haftalık veya aylık olarak yedeklenmesini sağlayabiliriz. Eklentinin en çekici yönlerinden birisi ise aldırmış olduğumuz yedeği istediğimiz herhangi bir yere yüklenmesini sağlayabiliyoruz. Yedeğinizi isterseniz kendi sunucunuza, isterseniz cloud’a veya DropBox’a yükleyebilirsiniz.

backwpup

Pekâlâ neden BackWPup eklentisine ihtiyaç duyalım ? Neden yedek alalım ? Şimdi bir çoğunuz “sunucum zaten haftalık olarak yedek alıyor” diyecektir. Doğru sunucular sizin için yedekleme yapıyor. Neden ben tekrar tekrar, günlük olarak yedek alayım diye düşünürsünüz. Barındırma hizmeti veren firma tarafından yapılan yedekler 1 haftalık, 10 günlük oluyor. Sizin yıllardır blog tuttuğunuzu, iyi bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğunuzu varsayalım. Her hafta düzenli olarak 5 tane yazı yazıyorsunuz, bu yazmış olduğunuz yazılara 20-30 tane yorum geliyor. Eyvah! Bir aksilik oldu ve blogumuz elden gitti, veritabanımız silindi. Ee ne yapacağız ? Hemen hosting firmasını arayıp durumu izah edeceksiniz onlarda size 1 hafta öncesinin yedeğini sunacak. Siteniz geri gelecek ama nerede o son 5 tane yazı ? Nerede o 20-30 tane yorum ? İşte böyle durumların yaşanmaması için, emeklerinizin bir çırpıda yok olmaması için bizzat sizin yedek almanız gerekiyor. O yedeği her gün alacaksın. Alamıyorsan da eklenti kullarak aldıracaksın. Olay işte bu kadar basit.

BackWPup Eklentisi ve Sunmuş Olduğu Özellikler

  • BackWPup eklentisi sayesinde WordPress blogunuzun veritabanı ve ftp yedeğini alabilirsiniz.
  • Yedek alma işlemi esnasında database tablolarını kontrol edebilir, hatalı olan yerleri düzeltebilirsiniz.
  • Alınan yedeği isterseniz DropBox hesabınıza, mail adresinize veya sizin belirleyeceğiniz herhangi bir sunucuya göndertebilirsiniz. Bu konuda sağlamış olduğu esneklik inanılmaz.
  • Yedekleme yaparken sıkıştırma işlemi uygulayabilir, dosyaların sunucunuzda daha az yer kaplamasını sağlayabilir ve haliyle daha performanslı çalışan bir siteye sahip olabilirsiniz.
  • Yedek alma işlemi esnasında istemediğiniz dosyaları ayırabilirsiniz.

BackWPup eklentisinin sunmuş olduğu başlıca özellikleri bu şekilde. Eklentinin dilinin İngilizce olduğunu unutmayalım.

  1. Halil diyor ki:

    Bu eklentiyi uzun zamandır kullanıyorum. En yararlı ve işime yarayan yedekleme eklentisinin bu olduğunu söyleyebilirim. Herkese tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir