Alışveriş Eklentisi: WooCommerce

Bu yazımızda sizlere WordPress sistemi üzerinden alışveriş sitesi kurmaya yarayan WooCommerce isimli eklentiyi tanıtacağız. Bu eklendi ünlü premium tema yapımcılarından olan WooThemes adlı şirketin geliştirmiş olduğu tamamen açık kaynaklı WooCommerce eklentisi sayesinde WP üzerinde e-ticaret yapabiliyoruz. WordPress’e E-Ticaret’i getiren ekip yapmış olduğu bu eklenti sayesinde bir çok B2C özelliğini sunmuş oldu. WooCommerce eklentisi sayesinde kargo, raporlama ve yönetim, müşteri yönetimi, sipariş yönetimi, ürün ve stok durumu, kampanya ve promosyon yönetimini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ödeme kısmına gelince işler hafif değişiyor. Ödeme kısmında çoğunlukla ücretli eklentilere sahip olan bu e-ticaret eklentisi, bir çok ödeme yöntemini destekliyor.

2011 senesinde WooThemes tarafından kullanıma sunulan eklenti e-ticarete atılmak isteyen girişimcilerin (ayrıca kodlarla, eklentilerle uğraşmayı seven genç girişimcilerin) önemli bir ihtiyacını karşılar duruma geldi.

WooCommerce eklentisini kullanabilmeniz için, bu eklentiyle uyumlu bir temaya sahip olmanız gerekiyor. Tüm WhooThemes e-ticaret temaları bu eklentiyle uyumlu olarak hazırlanmış. Woo haricinde uyumlu olan herhangi bir temayıda kullanabilirsiniz. Tabii, önemli olan nokta şu: Uyumlu olması gerekiyor. Buna göre default olarak kurmuş olduğunuz bir WordPress’e bu e-ticaret eklentisini ücretsiz bir şekilde kurarak ticarete atılabiliyorsunuz. Temel tema ihtiyacınızın karşılanması için WooThemes ekibi 3 adet ücretsiz tema da yayınlamış durumda. Wootique, Mystile ve Artificer adında bu üç tema tamamen ücretsiz. Hoşunuza giden temayı indirip kurabilirsiniz.

woocommerce

WooCommerce Eklentisinin Genel Özellikleri

Güvenlik: WordPress ile tamamen uyumlu çalışan, herhangi bir sorun çıkartmayan WooCommerce eklentisi, siz sitede güvenlik önlemlerini aldığınız taktirde herhangi bir sorun çıkartmaz. Bu tamamen sitenizin güvenlik önlemlerini ne derece tuttuğunuza bağlı.

Raporlama: Site üzerinden sattığınız herhangi bir ürünün satış raporlarını yönetim panelinden görüp takip edebilirsiniz. Stok durumuna göre ürünleri tekrardan düzenleyebilir, satış haricinde kupon ve kampanyalar oluşturarak bunları takip edebilirsiniz.

Vergi: Satışın gerçekleştiği ülkeye göre WordPress üzerinden WooCommerce ekletisi sayeside vergi ayarlamaları yapabilirsiniz.

Detaylı Mağaza Yönetimi: WordPress için ücretsiz olarak WooThemes ekibi tarafından hazırlanmış WooCommerce eklentisi ile sitenize dilediğiniz kadar kategori ve ürün ekleyebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yer almıyor. Yönetim paneli üzerinden müşteri bilgilerini yönetebilir, siparişleri kolaylıkla onaylayabilirsiniz.

Promosyon ve Kupon Sistemi: Bu ücretsiz WordPress eklentisi sayesinde oldukça gelişmiş bir kupon sistemi yaratabilirsiniz. Kuponunuzu hazırlarken tarih, satış kategorisi, ürün, adet gibi kapsamlı düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu:  Tartışmasız, SEO konusunda bir çok CMS’nin önünde olan WordPress bu özelliğini sık sık güncellenmesine ve yeni teknolojileri takip etmesine borçlu. Tabii, unutmamak gerekir sizin yükleyebileceğiniz herhangi bir tema SEO puanını düşürebilir. WooCommerce WP’nin SEO özelliklerinin tamamını desteklemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir