Popüler WordPress Eklentileri

Sunucuyu ve domaini aldık. WordPress kurulumunu gerçekleştirdik ve bir kaç içerik ekledik. Her şey tamam gibi gözüküyor ama değil. Blogunuzu daha işlevsel hale getirecek ve yeni özellikler kazandıracak bazı eklentilere ihtiyacınız olacaktır. Tam olarak ihtiyaç denilmese de tavsiye diyelim. Şuan WordPress yaklaşık 30 bin eklentiye ve 6 milyona yakın indirmeye sahip. Bu sayı gün geçtikçe artmaya devam ediyor ve edecek.

Blogunuzda çok fazla eklenti kullanmak sitenizin yavaş açılmasına sebebiyet verecektir. Eklentiler çekirdek yapıya sahip olmadıklarından dolayı sitenizi ve sitenizin barındığı sunucuyu yorar. Peki, aşırıya kaçmadan hangi eklentileri kullanacağımızı nereden bileceğiniz ?  İşte popüler WP eklentileri.

Akismet

Neredeyse tüm WP kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Siteleri spam yorumlara ve zararlı geri bildirimlere karşı korumaktadır. Ücretsiz olarak API anahtarı alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.  Bu eklenti wordpress sürüm paketi ile birlikte geldiğinden dolayı tekrardan indirmenize gerek duyulmayacaktır.

Google XML Sitemap Generator

Blog siteniz için hızlı bir şekilde site haritası oluşturup sitenizin indexlenmesini sağlar. Oluşturulan bu site haritası arama motorları ile senkronize çalıştığından dolayı herhangi bir sorun çıkartmaz. Eğer blogunuzda bir güncelleme olayı gerçekleşirse anında arama motorlarına bilgi ulaştırır.

All In SEO Pack

Sitenize girdiğiniz içeriklerin google’da ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kurmanız gerekmektedir. Bu eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra, blog yazılarınızın başlıklarını ve açıklamalarını ayarlayabilir onlara etiketler girebilirsiniz. All In SEO Pack’in bir çok alternatifi bulunmaktadır ancak hiç biri AISEOP kadar basit değildir. Yeni blogglarlara, bilgisi az olanlara tavsiye olunur.

Contact Form 7

WP kurulu sitenize oldukça kolay bir şekilde iletişim formları eklemenizi sağlar. Eklentinin içerisinde bir çok ayar ve bunlarla ilgili detaylar mevcuttur. Sadece mail almak için iletişim formu oluşturmanın yanı sıra ön bilgi taleplerinizde veya siparişleriniz için kullanabilirsiniz. Oldukça işlevsel olan bu eklentisi sayesinde formlarına radio buton, onay kutuları, metin alanları, e-posta alanları gibi değişik alanlar oluşturabilirsiniz.

WP Smush.it

WordPress’de görseller önemli yer tutmaktadır. Kullanacağınız öne çıkarılmış görseller veya yüklenmiş herhangi bir fotoğrafı/resimi sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlar. Özellikle büyük bloglarda ve görsel içeriğe dayalı sitelerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

WP kurulumunu gerçekleştirdikten sonra ihtiyaçlarınız doğrultusunda eklentileri yükleyin. Kesinlikle fazla eklenti kullanmayın. Sitenizin yavaşlamasına bir nevi şişmesine (CPU kullanımı artar) neden olurlar. Durum böyle olunca dedicated kullanmıyorsanız sunucu tarafından hesabınız askıya alınabilir.

Popüler WordPress Eklentileri” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir