Eklenti Editörü Kullanımı

WordPress ile yaptığınız sitenin daha esnek bir yapıya dönüşmesi için eklentileri kullanıyoruz. Bu eklentiler kod bilgisi gerektirmeden bir çok işini yapmaya, işleri kolay yoldan halletmenize olanak sağlar.  Dünyanın en popüler açık kaynaklı içerik yönetim sistemi WordPress’de eklentiler, temalar ve bir çok farklı özellik ücretsizdir. PHP bilginiz varsa sitenizdeki eklentileri dilediğiniz doğrultuda editör yardımıyla düzenleyebilirsiniz.

Eklenti Editörü İle Düzenleme

Eklenti Editörü, eklentiyi oluşturan php dosyalarını WP yönetim paneli üzerinden rahatlıkla değiştirmenizi / düzenlemenizi sağlar. Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra dosyayı güncellediğinizde “live” olarak test edebilirsiniz. Eklenti editörünün kullanımı oldukça basit. WordPress yönetim panelinin sağ tarafında yer alan Eklentiler sekmesine gelin oradan “Editör” yazısına tıklayın. Karşınıza eklenti editörü ve sağ tarafta eklenti dosyaları gelecektir. Eklenti dosyalarından düzenlemek istediğinize tıklayın ve editör yardımıyla düzenleyin. Tabii, php bilginiz yoksa daha önceden hiç böyle bir şey yapmadıysanız dokunmayın. İşinizi tamamladığınızda üzerinde çalıştığınız dosyayı güncellemeyi unutmayın.

Düzenleme esnasında yapacağınız herhangi bir yanlış işlem eklentinin çalışmamasına ve hatta sitenin bozulmasına neden olacaktır. Özellikle etkinleştirilmiş eklentiler üzerinde güncelleme yaparken sitenizin bozulma olasılığını göz önünde bulundurun.

Eklenti üzerinde istediğiniz değişikleri yaptınız ama güncelleyemiyor musunuz ? “Dosyayı Güncelle” butonu görünmüyorsa telaş etmenize gerek yok. Buton yerine eklentiyi kaydetmeden önce yazılabilir hale getirin gibisinden bir uyarı alabilirsiniz. Telaşa gerek yok. Bir kaç işlem sonucunda butonu yerine getirebilirsiniz. Mevcut FTP programınızla (FileZilla tavsiye edilir. Ücretsiz ve kolay kullanım imkanı sunuyor) site dosyalarına erişin. /wp-content/plugins klasörüne erişip eklentilerin dosya izinlerini (permission) 775 olarak ayarlayın. Tekrardan uğraşmamak için, en basit yöntem olarak plugins klasörünün ve alt dosyalarının yazma izinlerini değiştirin.  Sayfayı yenilediğinizde “Dosyayı Güncelle” butonu yerine gelecektir. Yaptığınız yenilemede oluşabilecek olası bir kayıp durumu için düzenleme yaptığınız dosyanın yedeğini almak faydanıza olacaktır.

Yazma İzinleri Güvenlik Açıklarını Beraberinde Getirir

Tabii, bu konuda da dikkat etmeniz gereken bir husus var. İzin verdiğiniz her yazma izni size güvenlik açığı olarak geri dönecektir. İşlemlerinizi bitirdikten sonra yazma izinlerini kapatabilirsiniz.  Dosyalar üzerinde düzenleme yapabilmek için WordPress yönetim paneline bağlı değilsiniz. Direkt olarak FTP üzerinden dosyaları  silebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir