WordPress Eklentilerinin Yönetimi

WordPress eklentileri, mevcut sistemlerin daha çok fonksiyona sahip olup esnek bir hal almasını ve tüm seviyedeki kullanıcılar için kolay kullanım oluşturmak amacıyla ortaya çıkarılmıştır.  Global anlamda binlerce kişi tarafından geliştirilen ve kullanılan eklentiler bir çok konuda fayda sağlamaktadır. Özetlemek gerekirse, eklentiler sayesinde WordPress’i daha esnek bir yapıya çevirip genişletebiliyoruz. Bu yazımızda eklentilerin yönetimi üzerine bilgiler verip en çok kullanılan eklentilere göz atacağız.

WordPress İle Birlikte Gelen Eklentiler

Açık kaynak içerik yönetim sistemi WordPess’in son sürüm paketini indirip yüklediğinizde karşınıza standart olarak gelen iki eklenti çıkacaktır. Bu eklentiler: Akismet ve Hello Dolly’dir.

Akismet: Neredeyse tüm WP sitelerde kullanılan, olmazsa olmaz denilen temel eklentidir. Bu eklenti sitenizi spam yorumlardan ve zarar verecek geri izlenimlerden korumak için vardır. Blogger’ların vazgeçilmezi haline gelmiş olan eklentiyi kullanabilmek için Akismet API anahtarına ihtiyacınız olacaktır. API anahtarınızı almak için öncelikle “Eklentiler” sekmesinden Akismet’i etkinleştirmeniz gerekiyor. Etkinleştirdikten sonra yönergeleri takip ederek api anahtarınızı alabilir, sitenize koruma sağlayabilirsiniz.

Hello Dolly: Neredeyse bütün WP kullanıcıları tarafından silinen, ne işe yaradığı dahi bilinmeyen, wordpress paketi ile birlikte gelen gereksiz bir eklentidir. Eklenti adını Louis Armstrong’un şarkısından almıştır. Etkinleştirdiğinizde, yönetim panelinin sağ üst köşesinde ingilizce şarkı sözlerini görebilirsiniz. Dediğimiz gibi oldukça gereksiz bir eklenti olduğundan silin gitsin.

WordPress’in Eklenti yönetim panelinde bulunan “Etkinleştir/Etkisizleştir” seçenekleri yardımıyla kullanmış olduğunuz eklentileri rahatlıkla yönetebilirsiniz. Ayrıca Düzenle butonu sayesinde eklentiyi editör yardımıyla düzenleyebilir, Sil butonu yardımıylada rahatlıkla silebilirsiniz.

Yeni Eklenti Yüklemek

Sitenize bir çok farklı yöntem sayesinde kolaylıkla eklenti yükleyebilir yada kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz eklentileri tarayıcı yardımıyla yükleyebilirsiniz. Eklentiler > Yeni Ekle > Yükle yönergesini takip ettiğinizde bilgisayardan dosya seçmenizi isteyen bir sayfa açılacaktır. Buradan kolaylıkla eklentiyi yükleyebilir ardından aktif edebilirsiniz. Yine tarayıcıdan Ara / Öne Çıkan  / Popüler gibi başlıkları kullanarak eklentilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede indirmeye gerek kalmadan direkt wordpress.org üzerinden eklentiler sitenize çekilecektir.

Eklenti yüklemenin bir diğer yöntemi ise FTP aracılığıyla gerçekleşmektedir. İçlerinden en çok bilgi isteyen bu yöntemle bile dakikalar içerisinde istediğiniz kadar eklentiyi yüklemiş olursunuz. FTP yardımıyla sunucunuza bağlandıktan sonra /wp-content/plugins dosyasına geçip eklentileri yüklemelisiniz. Buradan yapılan işlemlerde eklentiler otomatik olarak yüklenmiş olur size sadece etkinleştirmesi kalır.

Unutmadan belirtelim. WordPress admin paneli üzerinden eklenti yüklemek istediğinizde eklentiler için yazma iznine ihtiyacınız olacaktır. /wp-content dizinin hemen altında yer alan plugins klasörü için izinleri “755” yaptığınız taktirde izin sağlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir